Globálně působící společnost DMG MORI AG (cca 7000 zaměstnanců, roční obrat ve výši 2,3 miliardy eur) pořádala koncem ledna ve své dceřiné společnosti Deckel Maho Pfronten v Bavorsku již tradiční Open House (Dny otevřených dveří).
Sluší se úvodem popsat nabídku pořadatele. Ale uvést přehledně druhy strojů pro klasické třískové obrábění nebo pro nekonvenční technologie, které společnost DMG MORI nabízí, však vůbec není snadné. Soustružnické stroje představují řady soustruhů univerzálních, vertikálních a strojů pro soustružení kombinované s frézováním. Nabídku frézovacích strojů tvoří vertikální frézky šesti různých řad, pětiosá frézovací centra jedenácti řad, čtyři řady horizontálních frézek a vertikální brusky pro vybrané aplikace. Stroje pro nekonvenční technologie zahrnují tři řady strojů ULTRASONIC, vhodné pro opracování keramiky nebo vláknových kompozitů, tři řady strojů LASERTEC, pracujících s laserem (stroje pro texturování povrchu, pro opracování řezných nástrojů či pro extrémní vrtací aplikace) a dvě řady strojů s laserem určené pro aditivní výrobu: pro selektivní navařování v práškovém loži (SLM – Selective Laser Melting) nebo pro vytváření dílce navařováním pomocí práškové trysky (LDW – Laser Deposition Welding). Velikostní varianty jednotlivých vyráběných řad strojů, jejich důsledná modulární koncepce, výběr a vzájemná kombinace jednotlivých strojních skupin a míra jejich vybavení automatizačními prvky dle požadavku zákazníka nebo schopnost práce na různé úrovni digitalizace a využití rozličných aplikací technologického či kontrolního charakteru vytvářejí nabídku sta variant strojů.
Ve společnosti Deckel Maho Pfronten, specializované na frézovací stroje a stroje pro nekonvenční technologie, vyrábí na celkové ploše 94 000 m2 přes 1 200 zaměstnanců zhruba
1 500 strojů ročně, v celkové hodnotě 600 mil eur.
DECKEL MAHO PFRONTEN – OPEN HOUSE 2019
Přesvědčení pořádající společnosti, že je nutné i možné vytvářet hodnoty ve všech fázích výroby, se prolínalo jako červená nit všemi výstavními expozicemi. Zhruba 8 000 návštěvníkům bylo během pěti dnů na 7 500 m2 výstavních ploch předvedeno 70 špičkových strojů z oblasti třískového obrábění či aditivní výroby; v tom 20 strojů vybavených integrovanou automatizací, dvě světové premiéry a několik nových strojů, představujících rozšíření stávajících výrobních řad. Těžiště výstavních expozic tvořila integrovaná digitalizace a automatizace, nabídka strojů pro letecký průmysl, pro výrobu forem a zápustek, rozměrných XXL strojů a strojů pro aditivní výrobu.
SVĚTOVÉ PREMIÉRY ŠPIČKOVÝCH STROJŮ
DMP 70 představuje kompaktní, vysoce přesný a dynamický stroj, nabízející uživateli maximální produktivitu v kusové i sériové výrobě na minimální ploše (obr. 1). Byl vystavován a předváděn spolu s buňkou WH3 pro manipulaci s obrobky. Na přání může být vybaven integrovaným rotačním a naklápěcím stolem, což dovoluje pětiosé simultánní obrábění. Stroj charakterizuje inline vřeteno s
10 000 ot/min a momentem 78 Nm (opce 24 000 ot/min a 52 Nm), pojezdy X/Y/Z = 700/420/380 mm a maximální váha obrobku 400 kg. Výměník nástrojů disponuje 15, resp. 24 pozicemi na přání, a díky kovovým lůžkům nástrojů je dlouhodobě pevný a stabilní. Minimální zastavěná plocha stroje bez přídavné automatizace činí pouhé 4,2 m2 a s automatizací 7,8 m2. Dynamiku stroje vytváří rychloposuvy 60 m/min ve všech osách, zrychlení až 2 g a rychlá výměna nástroje – čas od třísky ke třísce obnáší pouze 1,5 sekundy. K vysoké přesnosti přispívají robustní litinové lože z jednoho kusu, absolutní odměřovací systémy dodávané jako standard, tepelně symetrická koncepce stroje, optimalizovaný koncept chlazení stroje a zmenšené tolerance početných komponent stroje – výsledkem je celkově o 60 % vyšší přesnost oproti jeho předchůdci, stroji MILLTAP 700. Manipulační buňku lze ke stroji flexibilně připojit zprava, zleva či zepředu.
LASERTEC 125 Shape (obr. 2), stroj speciálně navržený pro efektivní vytváření 3D strukturovaných povrchů velkých forem až do průměru 1 250 × 700 mm na dílcích o maximální váze 2 000 kg (2 600 kg na přání). Je novinkou v řadě strojů LASERTEC, které odebírají materiál z opracovávaného povrchu pomocí laserové ablace a v současné době představuje nový standard provozní výkonnosti, spolehlivosti, přesnosti a reprodukovatelnosti při výrobě geometricky definovaných povrchových struktur (obr. 3). Je vybaven uživatelským rozhraním CELOS a řídicím systémem SIEMENS 840D se softwarovými moduly LASERSOFT 3D, které zjednodušují vytváření kontur popisů a textur na 3D plochách. Disponuje laserem s výkonem
200 kW, kmitočtem 1 000 kHz a skenovací rychlostí až 30 m/s. K vysoké dynamice stroje přispívají přímé pohony řízených os, vysokorychlostní suport osy Z s rychlostí zvýšenou z 1,5 na 5 m/s, a to bez snížení kvality zhotovované textury. Výsledkem všech realizovaných opatření jsou až o 69 % kratší výrobní časy a tedy i významně nižší výrobní náklady.
INTEGROVANÁ DIGITALIZACE A AUTOMATIZACE
Pod heslem „Integrovaná digitalizace“ byly představeny digitální produkty a řešení, vedoucí k propojené výrobě. Zahrnovaly plně integrované systémy plánování a řízení výroby, monitorování výrobního procesu, platformy NETservice a WERKBLIQ pro servis a údržbu. Spolu s prezentovanými automatizačními systémy názorně předváděly, jak společnost DMG MORI konkrétními řešeními naplňuje vizi, jak vytvářet hodnoty na všech úrovních výroby. Vzhledem k rozsahu této problematiky jí bude věnován zvláštní článek v příloze TT „Průmyslová automatizace a robotizace“, která vyjde v březnu letošního roku.
ADITIVNÍ VÝROBA
Stroje pro aditivní výrobu z portfolia společnosti Deckel Maho Pfronten se vyrábějí v provedeních, kde je dílec vytvářen navařováním prášku, přiváděného na potřebné místo práškovou tryskou (LDW), a v provedeních pracujících na principu selektivního navařování v práškovém loži (SLM). Výhodou prvních je snazší výměna prášku a jednodušší výroba hybridního stroje díky možnosti použít výměnnou laserovou hlavu, připojenou pomocí interface HSK-A63 do vřetena stroje. Lze tak kombinovat aditivní vytváření dílce a jeho následné třískové opracování (obr. 4). Druhá technologie dovoluje vytvářet tvarově takřka neomezené dílce; nevýhodou je složitější přechod z jednoho typu prášku na druhý, kterou však řeší Deckel Maho Pfronten vyměnitelnými moduly rePLUG pro každý druh prášku; jejich výměna trvá pod 2 hodiny. Tuto technologii používá i nový stroj LASERTEC 12 SLM, s pracovním objemem 125 × 125 × 200 mm, který je čtyřikrát přesnější než běžný průmyslový standard. Průměr zaostřeného paprsku obnáší jen 35 μm a lze tedy zhotovovat jemnější struktury a dílce s tenčími stěnami. Stroj disponuje otevřeným systémem individuálního přizpůsobení procesních parametrů a pro všechny SLM stroje nově nabízeným inteligentním optimalizačním softwarem OPTOMET, který dovoluje zvýšit kvalitu povrchu dílce, zhotoveného aditivní technologií z běžných Ra = 11 μm na 6 μm (obr. 5).
CENTRA TECHNOLOGICKÉ EXCELENCE
Na základě více než dvacetileté zkušenosti společnost Deckel Maho Pfronten vyvíjí, realizuje a partnerům dodává „na klíč“ špičková řešení výrobních problémů včetně specializovaných technologických cyklů a návrhů softwaru. Specialisté s důvěrnou znalostí problematiky oboru se soustřeďují v centrech excelence „Letecká výroba“, „Formy a zápustky“, „Automobilová výroba“ a „Medical“. Pro ilustraci – pro potřeby leteckého průmyslu byla vyvinuta vřetena torqueMaster určená pro produktivní obrábění Ti slitin a Aerospace speedMaster pro opracování lehkých slitin či řada aplikací aditivních technologií; pro automobilní průmysl byly dodány stovky strojů vybavených a seřízených pro realizaci konkrétní technologické úlohy, pro obor forem a zápustek bylo vyřešena požadovaná kvalita strukturovaných povrchů až po Ra = 0,15 μm nebo pro medicínu problematika obrábění komplexního mixu užívaných materiálů.