Témata zaměřená na digitální výrobu, automatizaci a pětiosé obrábění silně rezonovala v prostorách před lety opuštěné, avšak znovu ožilé staré vozovny v Plzni.
Roboty ABB © ABB
Objekty staré vozovny plzeňského dopravního podniku, poté, co se jejich původní uživatel přesunul do nových prostor lépe vyhovujících jeho potřebám, zely prázdnotou. Naštěstí se objevil nový nájemce a podařilo se mu zde vybudovat společenské centrum sloužící setkávání lidí, festivalům, výstavám, vystoupením hudebních skupin a dalším volnočasovým aktivitám — prostor, kde se snoubí byznys s uměním. Vzniklé Depo 2015 tak již 10 let znovu „dýchá“ naplněno novým životem. V červnu letošního roku zde proběhlo setkání nazvané Strojírenská inspirace, pořádané společností Trade Media International, odborným vydavatelstvím se širokým záběrem. Akce sestávala ze tří tematicky souvisejících akcí:
Digitální výroba
Na odborné konferenci Digitální výroba přednášející vyjádřili své přesvědčení, že digitální transformace, nezbytně nutná úroveň s ní spojených znalostí a dostupnost souvisejících aktivit na jejich získání jsou naprosto nezbytnými předpoklady k tomu, aby si české strojírenství zachovalo svou konkurenceschopnost nejen v rámci Evropy. A také k tomu, aby česká ekonomika urychlila svůj přechod od montoven k subjektům produkujícím výrobky a služby s vysokou přidanou hodnotou.
Zástupci firem zde prezentovali své úspěchy i neúspěchy, hodnotili pomoc a součinnost ze strany nadřízených orgánů a ocenili možnosti k seznámení a výměně zkušeností, poskytované v rámci probíhající akce.
Právě v oblasti stanovení cílů, zvyšování znalostí a kompetencí v oblasti digitalizace ještě existuje dost bílých míst, která je zapotřebí urychleně zaplnit. Tomuto účelu slouží i podpora ze strany Svazu průmyslu a dopravy ČR, jehož zástupce se konference zúčastnil.
Prvky modulární automatizace Beckhoff © Beckhoff Automation
Veletrh automatizace
Na konferenci navazovala páteřní součást setkání: Veletrh automatizace. Ve srovnání s jinými veletrhy sice nešlo o velkou akci rozsahem (ve třech halách se prezentovalo třicet vystavovatelů, jejichž aktivity s oborem digitalizace a automatizace souvisejí), přesto však poskytla dostatek podnětů každému, kdo se procesy digitalizace zabývá. Velcí hráči na trhu, až na několik výjimek, mezi vystavovateli chyběli, o to více se mohli blýsknout ti menší. A měli co nabídnout.
Ze specializovaných větších výrobců průmyslových robotů lze jmenovat především společnost ABB, jež prezentovala současnou nabídku kolaborativních robotů čítající tři řady s celkem sedmi typy. Mezi nimi jsou výjimeční roboti Swifti, vyznačující se nezvykle vysokou rychlostí pohybu, která je (dle tvrzení výrobce) až 6× vyšší než u robotů stejné třídy. Bezpečnost jejich provozu zajišťuje technologie SafeMove a bezpečnostní senzor. Vybaveny jsou programováním Wizard Easy a manuálním intuitivním programováním s ručním naváděním. Pro montáž malých dílců firma doporučuje malé kolaborativní roboty IRB 14000 a 14050 s nosností 0,5 kg. Řadu standardních průmyslových robotů IRB 1010 až 8700 se šesti řízeným osami tvoří t. č. 28 typů s nosností 1,5 až 800 (!) kg.
Nabídka společnosti ABB zahrnuje rovněž příslušná aplikační vybavení, produktový software a dle požadavku zákazníka lze nabízené roboty integrovat do standardních robotických buněk modulární koncepce.
Převahu mezi vystavovateli tvořili dodavatelé komplexních automatizačních systémů, vyráběných pro konkrétního zákazníka. Jsou založeny na použití robotů, počítačové řídicí techniky, specializovaného automatizačního softwaru, bezpečnostních prvků a dalších komponent, dodávaných externími výrobci. Tuto skupinu reprezentovaly společnosti Beckhoff Automation, Schmachtl nebo české firmy Linaplast, TGS a další.
Robotický systém Linaplast © Linaplast
Své výrobky prezentovali i dodavatelé zmíněných komponent, řídicích počítačů včetně specializovaného softwaru, příslušných pohonů, polohovacích systémů a sběrnic, které jsou určeny pro nezbytnou kompletaci automatizačních systémů. Za všechny lze jmenovat společnost Eplan Software, dále firmu Hiwin z Tchaj-wanu, dodavatele pohonných elementů, kuličkových šroubů a lineárních vedení, specialistu na automatizaci skladů U&SLUNO, dodavatele kabeláží firmu Helukabel nebo specializované divize firem Beckhoff a Schmachtl.
Zcela specifickou kategorii vystavovatelů představovalo Výzkumné centrum Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity (ZČU), které se zabývá vývojem nových technologií pro digitalizovanou společnost — kybernetickými systémy řízení, pokročilými počítačovými a informačními technologiemi, výzkumem a modelováním heterogenních materiálů a biomechanických struktur či studiem nanostrukturních tenkovrstvých materiálů, vytvářených plazmovými technologiemi.
Nabídka dokončovacích technologií, jako je vlečné omílání, proudové omílání, elektroleštění nebo elektrofiniš, které nabízí firma OTEC, je rovněž nanejvýš zajímavá, i když je zaměřena patrně jen na menší část uživatelů z řad těch, kteří se na akci Strojírenská inspirace sešli.
Automatická manipulace s obrobky TGS © TGS
Pětiosý veletrh
Poslední část „setkání“ tvořil Pětiosý veletrh, v jehož rámci se účastníci mohli během komentované exkurze seznámit s moderními formami výroby ve výrobních prostorách společnosti TGS. Ta se zabývá návrhem a realizací projektů zavádějících u zákazníků do života automatické systémy, moderní technologie a postupy řízení. Další skupinu aktivit společnosti TGS představuje výroba řezných nást rojů, především monol itních stopkových fréz ze slinutého karbidu. A právě zde mohli účastníci exkurze vidět v chodu moderní CNC pětiosé obráběcí stroje a způsoby jejich efektivního využívání.