Škoda Yeti Outdoor 2.0 TDI 4x4
Modelová řada Yeti automobilky Škoda měla svoji premiéru v Ženevě v roce 2009 a bezesporu patří ve své kategorii kompaktních SUV k tomu nejlepšímu, co trh nabízí. Také 82 400 celosvětově prodaných kousků v loňském roce ukazuje, že jeho popularita je stabilní. A to ještě ke konci minulého roku dostal Yeti mírný facelift, což jako obvykle znamená zásah do čelní masky, tvarování světlometů nebo použití nových kol.
Drsnější je Outdoor
Pro zájemce o vůz této kategorie je ovšem důležitější, že dnes mohou volit mezi základní verzí odpovídající městskému pohledu na automobil a drsnějšího Outdooru, který jak svým vzhledem, tak použitou technikou trvalého pohonu všech čtyř kol, láká vydat se i do terénu. Zvolený krabicový design, který je v kategorii kompakt odpovídající městskému pohledu, je u SUV ojedinělý, nemá jenom šarm off-roadu, ale při délce pouhých 4,22 m nabízí cestujícím až překvapivou porci místa a také jeho užitná hodnota je na vysoké úrovni. I když zavazadelník o objemu 405 l je v porovnání s přímou koncernovou konkurencí menší (jeho délka je 73 cm a šířka 101 cm), výrazně v této oblasti boduje trojice samostatných zadních sedadel s šikovnou manipulací, včetně jejich relativně jednoduchého vyjmutí nebo posunu ve dvou směrech. Také prostor pro kolena cestujících vzadu je dán luxusní vzdáleností mezi sedadly v průměru 24 cm. Strmý sklon čelního skla má svůj podíl na pocitu velkého prostoru a řidiči umožňuje získat dostatečný přehled o situaci. Pro náš test jsme měli k dispozici variantu Outdoor, která se liší od základu víceméně jenom designovými prvky zvýrazňující charakter vozu do terénu (zviditelněná ochrana spodku vozu vpředu a vzadu), jinak světlá výška zůstává 180 mm, a stejné jsou také pneumatiky rozměru 215/60R16. Systém pohonu 4x4 využívá dále modernizovanou hydraulicky ovládanou vícelamelovou spojku Haldex, která automaticky přenáší točivý moment motoru na kola nápravy s větší adhezí. Dále se už příslušné elektronické funkce postarají o zamezení protáčení kola, které buďto není ve styku s vozovkou, nebo jeho přítlačná síla není dostatečná a kolo prokluzuje. Spojka Haldex v modernizovaném modelu Yeti je nové generace, má jednodušší konstrukční řešení a reaguje rychleji. Bez oleje váží 6,6 kg a v porovnání s předchozí generací je o 1,4 kg lehčí. Pro jízdu v terénu je vítanou praktická funkce Off Road, která po její aktivaci udržuje ve svazích nad 10° zvolenou rychlost klesání, popř. stoupání. I když se nejedná o terénní vůz, příjemně překvapila tuhost celého skeletu v pasážích se značným torzním namáháním.
Excelentní jízdní vlastnosti
Také podvozková partie nedoznala změn, to znamená, že vpředu jsou kola vedena spodním příčným ramenem a vzpěrou McPherson, tuto funkci u zadních kol vytváří víceprvkový závěs s podélným a příčnými rameny spolu se zkrutným stabilizátorem. A je třeba říci, že odladění této soustavy zajišťuje vozu excelentní jízdní vlastnosti a spolu s osvědčeným naftovým motorem 2.0 TDI o výkonu 81 kW vytváří stav rozumné agility (k dispozici jsou ještě dvě výkonové varianty tohoto dvoulitru, a sice 103 a 125 kW) kombinované s přesvědčivým komfortem. Během našich testovacích jízd jsme naměřili spotřebu 6,7 l/100 km.
Dacia Duster 1,5 dCi-110 4x4
Kompaktní vůz typu SUV, kterým je model Duster automobilky Dacia, přišel na trh v roce 2010 a během let se z něho stal prodejní šlágr. Má značný podíl na tom, že značka Dacia navýšila v loňském roce svoje prodeje o 19,3 %. Aktuální Duster je po nedávné modernizaci, u níž šlo hlavně o zvýšení celkové kvality provedení vozu a doplnění výbavy novými technologiemi i funkcemi. Tento v dobrém slova smyslu robustní SUV i nadále není určen pro snoby, ale zavděčí se těm, kteří si chtějí užít jízdu v takové své přirozenější formě, zvláště když nabízí i pohon všech kol. Je postavený na platformě Loganu a jeho světlá výška zvětšená na 210 mm a krátké převisy vyhovují v terénních pasážích, které zvládá bravurně i ve složitějších podmínkách. Milovníci offroadových výletů se nemusí obávat žádného zjednodušeného řešení pohonu všech kol, když převzali jeho princip včetně zadní nápravy z Nissanu Murano osvědčené i u menšího modelu Qashqai. Pohon i na kola zadní nápravy v automatickém režimu je závislý na aktuálních adhezních podmínkách, jízdu v nesnadném terénu zvládá pevné rozdělení točivého momentu půl napůl ke kolům obou náprav. V roli děliče momentu slouží elektromagnety ovládaná spojka, absenci redukce řeší krátký první rychlostní stupeň manuální 6stupňové převodovky. Důležitým pomocníkem v terénu je uzávěra zadního diferenciálu.
Bestseller pod kapotou
Modernizované provedení Dusteru přineslo omlazení interiéru, které ale i nadále svojí jednoduchostí dobře koresponduje s požadavkem offroadové klientely, došlo k odstranění dřívějších nedostatků hlavně z hlediska komfortu (nová sedadla, účinnější odhlučnění), rozšíření výbavy se týká například funkce stability vozu ESC (dřívější označení ESP), standardem jsou čtyři airbagy, přibyl také tempomat s omezovačem rychlosti a zadní parkovací asistent. Novinkou je i multimediální systém s navigací Dacia Media NAV využívající dotykový displej. Zachován zůstal zavazadelník o objemu 408 l (pro verzi s pohonem všech kol), ve voze lze přepravovat předměty až do délky 2,7 m. Námi testovaný Duster měl pod kapotou bestseller z nabídky agregátů koncernu Renault, kterým je turbodmychadlem přeplňovaný naftový čtyřválec s 8ventilovým rozvodem OHC a kompresním poměrem 15,7 : 1 s označením 1,5 dCi 110. Je to s 81 kW nejvýkonnější naftová pohonná jednotka, která dává vozu solidní dynamiku (viz tabulka), přitom i jeho žíznivost se pohybuje v průměrných hodnotách – v běžném provozu jsme naměřili 6,7 l/100 km. Tovární údaj vycházející z příslušné normy říká 5,7 l/100 km (135 g CO2/km).
Vůz elegantně žehlí nerovnosti vozovky
Podvozek Dusteru využívá vpředu nápravu typu McPherson, obdobnou pružicí a tlumicí jednotku najdeme na víceprvkové nápravě vzadu. Při jízdě je až překvapující, jak vůz elegantně žehlí nerovnosti vozovky, což je poněkud na úkor průjezdu zatáčkami, kdy se vůz naklání, a to řidiči žádnou velkou radost nedělá. Značné uznání si Duster zaslouží za jízdu v terénu, kdy je možné se odvážit pokořit i jeho složitější pasáže. Také účinnost brzd je velmi dobrá, když vůz s hmotností 1325 kg zastaví z rychlosti 100 km/h na vzdálenosti 38,1 m, zatížený pak na 39 m. Oproti dřívější verzi se aktuální Duster vylepšil i co do akustického komfortu, když v rychlosti 100 km/h bylo naměřeno 68dB(A) a to je na úrovni jeho konkurentů, kam patří např. Škoda Yeti, Suzuki SX4, Mini Countryman, Nissan Qashqai.