Mezi základní stroje na obrábění dřeva patří kotoučové a pásové pily, frézky (hoblovačky/ srovnávačky, protahovačky/tloušťkovačky, dlabačky) nebo brusky. Moderními obráběcími stroji, které kombinují více operací na jednom místě, jsou CNC obráběcí centra.
RIZIKOVÉ FAKTORY
Většinu příčin a zdrojů úrazů představují:
- a) vysoká obvodová rychlost nástroje, tvar, ostří zubů atd.
- b) zpracovávání nestejnorodého materiálu, jakým je dřevo (suky, štípatelnost, trhliny atd.)
- c) ruční posuv materiálu u většiny strojů.
Úrazovost zvyšuje v mnoha případech ještě nesprávný pracovní postup, tj. chybné počínání obsluhy strojů. Pro obráběcí stroje na dřevo je stanoven následující přehled faktorů platný v celé Evropě:
- mechanická a elektrická nebezpečí
- nebezpečí tepelných vlivů
- nebezpečí vyvolaná hlukem, vibracemi a zářením
- nebezpečí vyvolaná materiály a látkami zpracovávanými, používanými nebo odváděnými strojním zařízením
- nebezpečí vyvolaná zanedbáním ergonomických zásad při konstrukci stroje
- kombinace nebezpečí
- nebezpečí způsobená poruchou dodávky energie, odlomenin strojních částí a jinými funkčními závadami
- nebezpečí způsobená (přechodným) chybným a/nebo nesprávným uspořádáním bezpečnostních opatření/prostředků.
Při práci na dřevoobráběcích strojích tak hrozí především riziko zásahu el. proudem a riziko pořezání, která jsou často příčinou vážných až devastujících poranění s následkem amputace končetin nebo smrti. Značné riziko představuje také vtažení, navinutí nebo stlačení osoby či částí těla do pracujícího stroje, zasažení (např. bodnutí) pracovníka odlétnuvšími částmi opracovávaného výrobku ap. Rizikem pro provozovnu při práci s vesměs hořlavými materiály je také požár.
ZÁSADY BEZPEČNOSTI PRÁCE PŘI STROJNÍM OBRÁBĚNÍ DŘEVA
Pracoviště mají být obecně uspořádána a vybavena tak, aby pracovní podmínky pro zaměstnance z hlediska BOZP odpovídaly bezpečnostním požadavkům a hygienickým limitům na pracovní prostředí a pracoviště. Pod pojmem pracovní podmínky rozumíme: teplota, vlhkost vzduchu, odsávání, osvětlení, vytápění, prostorové poměry, hluk atd. V případě dřevoobráběcích strojů je třeba věnovat pozornost především technickému stavu a vybavení stroje, správné volbě nástroje (pilového kotouče, nožového hřídele, frézy atd.), údržbě a seřízení, ochranným opatřením, ale i vlastní obsluze těchto strojů.
POVINNOSTI PROVOZOVATELŮ PRACOVIŠŤ S DŘEVOOBRÁBĚCÍMI STROJI
- Před uvedením do provozu zajistit kontrolu bezpečnosti provozu stroje nebo zařízení podle průvodní dokumentace výrobce. Není-li výrobce znám, nebo není-li průvodní dokumentace k dispozici, stanovit rozsah kontroly strojů a zařízení místním provozním bezpečnostním předpisem.
- Zajistit kontrolu strojů a strojních zařízení v rozsahu stanoveném dokumentací výrobce (není-li toto k dispozici, tak v rozsahu stanoveném provozovatelem v místním provozním bezpečnostním předpisu). V rámci protipožárních opatření zajistit provedení revize elektrorozvodů a elektrické instalace u strojů s protokolárně určeným prostředím působícím na elektrická zařízení.
- Na strojích povolit práci jen tehdy, pokud jsou opatřeny vhodným bezpečnostním zařízením a jsou plně funkční.
- Pokud na stroji vznikne porucha, nedovolit na něm pracovat až do doby jejího odstranění a prověření správné funkce stroje.
- Zajistit prostorové uspořádání pracoviště tak, aby odpovídalo požadavkům příslušných předpisů, tj. zajistit rovné, čisté místo, které nebude ohrožovat provoz a činnost pracovníka (cesty, průchody, přechody a stanoviště pracovníka nebudou kluzké, zatarasené materiálem a budou zřetelně označené a udržované, např. na stanovišti obsluhy bude umístěna vývěska nebo značka s nejdůležitějšími pokyny pro bezpečnou práci a ochranu obsluhy i ostatních osob pohybujících se na pracovišti).
- Prokazatelně seznámit obsluhu s návodem k používání a zajistit proškolení obsluhy (zásady bezpečné práce = školení BOZP) a seznámit ji s návodem výrobce k používání stroje. Vedle vstupního školení BOZP má provozovatel/zaměstnavatel povinnost provádět nebo zajistit opakované instruktáže, zkoušky a přezkušování pracovníků ze získaných znalostí a návyků. Obsluhou obráběcích strojů na dřevo může být pověřena pouze osoba starší 18 let. Osoby mladší než 18 let mohou pracovat na obráběcích strojích na dřevo pouze v rámci praktického výcviku, a to pod přímým dozorem mistra praktického výcviku nebo jím pověřeného pracovníka za předpokladu, že jsou řádně seznámeni s obsluhou příslušného stroje, včetně zásad bezpečnosti práce.
- Nepřipustit, aby zaměstnanci vykonávali práce, jejichž výkon by neodpovídal jejich schopnostem a zdravotní způsobilosti, a vysílat je v zákonných termínech na předepsané lékařské prohlídky.
- Dbát na ochranu zdraví zaměstnanců a přidělit jim vhodné osobní ochranné prostředky (OOPP). Zaměstnance, kteří jsou vystaveni nadměrnému hluku (podle právních předpisů se na pracovištích strojů na obrábění dřeva připouští ve většině případů nejvyšší hladina hluku 85 dB), vybaví chrániči sluchu, osoby vystavené nebezpečí zpětného vrhu (např. obsluha kotoučových pil, tloušťkovacích frézek) vybaví krátkými vyztuženými zástěrami na ochranu břišní části. Pro ochranu očí, resp. obličeje přidělí ochranný štít (při řezání nebo frézování materiálu) nebo brýle (při ostatním obrábění materiálu). Pro ochranu dýchacích orgánů, např. při broušení, to bude respirátor s protiprašnou vložkou.
- Na pracoviště se stacionárními stroji (trvale instalované stoje v dílnách) nainstalovat odsávací zařízení (celkové nebo lokální), a to v takovém provedení a účinnosti, aby prašnost v dílně byla co nejmenší, tj. pod 10 mg.m-3. V dílnách s větším počtem strojů se doporučuje centrální odsávání.
Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v.v.i.
http://www.vubp.cz, http://www.bozpinfo.cz
e-mail: vubp@vubp-praha.cz, bozpinfo@vubp-praha.cz