Ve dnech 10. a 11. června t. r. proběhlo v Praze historicky první Strojírenské fórum, které svolal Svaz strojírenské technologie. Dvoudenní zasedání mělo čtyři tematické bloky: podpora exportu a jeho financování, projekty OP PIK, technické školství a věda, výzkum, inovace. V rámci prvního dne přednesla svůj velmi zajímavý příspěvek Ing. Rut Bízková, ředitelka Technologické agentury ČR. Hlavním posláním Technologické agentury je podporovat takovou spolupráci výzkumných organizací a firem, která povede k užitečným výsledkům společného výzkumu. TA ČR přitom aktuálně hospodaří s necelými 11 % celkového státního rozpočtu na vědu a výzkum, který letos přesahuje 26 mld. Kč. Tzn., že TA ČR letos rozdělí 2,8 mld. Kč. Finanční prostředky se dělí do jednotlivých sektorů podle klíče, kterým je tabulka prioritních oblastí orientovaného výzkumu. Z ní je patrné, že největší důraz je kladen na podporu konkurenceschopnosti založené na znalostech, což je logická cesta, které by se Česká republika měla držet, aby neztratila svůj dobrý kredit, který již ve světě má.
V současnosti TA ČR podporuje projekty z programů ALFA, BETA, OMEGA a Centra kompetence. V těchto dnech byly vyhlášeny výsledky čtvrté veřejné soutěže v programu na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje ALFA, která byla zahájena dne 1. listopadu 2013. Pro rok 2014 bylo na tuto soutěž ze státního rozpočtu vyčleněno 400 mil. Kč. Celkem bylo do soutěže přijato 1019 návrhů projektů, do hodnocení postoupilo 972 návrhů projektů, z nichž bude podpořeno celkem 298, což znamená 29% míru úspěšnosti. Program ALFA je zaměřen zejména na podporu spolupráce mezi výzkumnými organizacemi a podniky. V rámci všech tří předchozích veřejných soutěží pak bylo celkem podpořeno 672 projektů. Z hlediska statistik bylo u 52 % projektů hlavním řešitelem podnik a 40 % hlavních řešitelů bylo z hl. města Prahy. Mezi nejúspěšnější organizace z hlediska počtu podpořených projektů patří veřejné vysoké školy, zejména ČVUT v Praze a VUT v Brně. Více než polovina financí pak směřovala k projektům ve skupině oborů Průmysl. Nyní se nacházíme v období, kdy končí program ALFA a program TIP Ministerstva průmyslu a obchodu a významně klesá podpora aplikovaného výzkumu v ČR. Od roku 2015 by měl oba dva zmíněné programy nahradit nový program EPSILON, v jehož rámci je v současnosti otevřena 1. veřejná soutěž. Nový program EPSILON se zaměřuje na podporu zejména průmyslových aplikací při využití nových technologií a nových materiálů v průmyslu, energetice, životním prostředí a dopravě. Doba řešení projektů byla stanovena na období 2015–2025 (včetně vyhodnocení). Do čtvrté veřejné soutěže programu ALFA se přihlásilo 1019 žadatelů. Poněvadž ne všechny žádosti splňují příslušné požadavky, posuzováno bude necelých 1000 žádostí. Celková dotace na první rok řešených projektů je ale jen 400 milionů Kč, tzn. asi 400 tis. Kč na projekt. TA ČR tedy předpokládá, že bude moci podpořit necelých 20 % žadatelů. V průběhu roku 2014 jsou vyhlašovány 1. veřejné soutěže u programů GAMA, DELTA, EPSILON.
V současné době je připravován rozpočet na rok 2015 s výhledem na roky 2016 a 2017. Návrh rozpočtu, který předložila Technologická agentura ČR, by umožnil financovat výdaje na všechny běžící i nově připravené programy v plné výši. Program aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací GAMA byl schválen usnesením vlády ze dne 12. června 2013. Program je zaměřen na podporu ověření výsledků aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje (dále jen „VaV“) z hlediska jejich praktického uplatnění a na přípravu jejich následného komerčního využití. Hlavním cílem programu je podpořit a významně zefektivnit transformaci výsledků VaV, dosažených ve výzkumných organizacích a/nebo ve spolupráci mezi výzkumnými organizacemi a podniky, do podoby praktické aplikace umožňující jejich komerční využití a podpořit tak jejich zavedení do praxe. První veřejná soutěž programu DELTA byla vyhlášená 9. června. Program DELTA je zaměřen na podporu mezinárodní spolupráce ve VaV prostřednictvím společných projektů výzkumných organizací a firem. Jeho cílem je zvýšit množství kvalitních a konkurenceschopných výsledků aplikovaného VaV podporou mezinárodní spolupráce. Partnery tohoto programu jsou především země mimo EU (Jižní Korea, USA, Japonsko, Vietnam, Čína). V současné době investuje více než polovinu všech prostředků, které se v ČR dostávají do VaV, soukromý sektor. „Pobídkou, aby investoval ještě více, by měly být daňové odpočty na výzkum nakupovaný od výzkumných organizací, což je v platnosti od začátku letošního roku," uzavírá předsedkyně TA ČR Rut Bízková. Andrea Cejnarová