Minimalistický, ale útulný dřevěný domek s terasou, kompletně prošpikovaný moderními technologiemi, které umožní soběstačnost a minimální náklady na energii. Tak by podle studentů ČVUT měl vypadat dům budoucnosti. Jejich stavba zvaná Air House, která od konce června vzniká v pražských Dejvicích, se zúčastní jako vůbec první český zástupce mezinárodní soutěže o nejefektivnější ekologický dům Solar Decathlon. „Jsme nadšeni, že můžeme stát u zrodu a realizace takto ambiciózního projektu. Budoucnost bydlení a kancelářských budov je nejen v ekologii, ale zejména v energetických úsporách a celkovém managementu energií," okomentoval projekt generální ředitel společnosti Schneider Electric pro Českou republiku a Slovensko Jaroslav Žlábek. Společnost jakožto globální lídr v oblasti úspor energií patří mezi sponzory Air House.
Studenti projekt sami řídí, zajišťují jeho financování, stavbu navrhují a nakonec ji vlastními silami staví. Využití vybraných technologií však konzultují s odborníky, kteří realizaci projektu sponzorují.
„Studentům nabízíme podporu při realizaci a zároveň dodáme technické vybavení týkající se elektroinstalace, například elektroměry, detektory kouře či kompletní ovládání domu," prozradil Jaroslav Žlábek. Jednou z vymožeností domu je to, že díky inteligentním technologiím, které dodává Schneider Electric, je dům sám schopen rozpoznat, zda lidé v interiéru mají dostatek světla. To znamená, že pokud je venku šero, v místnostech se rozsvítí, ale jen tak, aby byla dorovnána optimální intenzita světla. Tímto jednoduchým způsobem se efektivně šetří elektřinou.
„V domě bude rovněž vybudován monitoring spotřeby energií, který pomůže efektivně sledovat a regulovat spotřebu jednotlivých zařízení. Praxí máme ověřeno, že při dobré analýze jsou inteligentní domy schopny ušetřit ročně až 30 procent všech nákladů za energie," dodal Jaroslav Žlábek.
Air House je konstruován tak, aby nejen šetřil spotřebu, ale aby byl šetrný k přírodě už od začátku výstavby. Proto by materiály rovněž měly umožnit snadnou a efektivní údržbu s minimálním vstupem energií a surovin. Jako základní stavební prvek bylo zvoleno dřevo. Domek byl navržen s důrazem na jednoduchost, ale zároveň maximální pohodlnost.
„Úsporné dispoziční řešení je založeno na tradici minimálního bydlení, kde důmyslný architektonický návrh šetří prostor a v důsledku také pořizovací a provozní náklady. Cílem je umístit maximum funkčních jednotek mimo klimatizovaný prostor, a tím minimalizovat energii vynaloženou na udržení vnitřního komfortu," uvedla Kateřina Rottová ze studentského týmu a dodala: „Cílem naší strategie je návrh energeticky efektivního, v co největší míře recyklovatelného a zdravého domu, který působí na všechny smysly člověka."
Dům by měl být hotov na konci července, kdy bude slavnostně pokřtěn. Následně si jej bude moci prohlédnout veřejnost. Během srpna a září bude dům demontován a přestěhován do Kalifornie v USA, kde se představí spolu s ostatními projekty. V první půlce října proběhne vyhodnocení jednotlivých projektů a bude vyhlášen vítěz.