Tradičním slavnostním naražením prvního sudu začal v Mnichově 17. září na Tereziánské louce už 183. ročník slavnosti piva Oktoberfest, který se koná do 2. října. I přes zvýšená bezpečnostní opatření očekávají pořadatelé největšího světového pivního festivalu kolem 6 mil. návštěvníků. Piva, které se nedá pořídit za méně než 10,4 eur (asi 280 Kč) za jeden litrový máz, se vypije
asi 7 mil. litrů.
U vchodů a v areálu Oktoberfestu, na němž v roce 1980 bomba pravicového radikála zabila 13 lidí, má policie 29 bezpečnostních kamer. Samotných policistů je nasazeno o stovku více než obvykle - celkem kolem 600, včetně dvou tuctů specialistů na drobné krádeže.
Počátek pivních slavností spadá do října 1810, kdy po své svatbě uspořádali bavorský korunní princ Ludvík a jeho manželka Tereza Sasko-Hildburghausenská pro obyvatele království na louce za Mnichovem slavnost s koňským dostihem. Akce měla úspěch a začala se konat pravidelně jako říjnová slavnost (Oktoberfest).
Svůj název si udržela i poté, co kvůli teplejšímu počasí její začátek organizátoři posunuli na září.
Samotný festival se postupně proměnil v obří komerční a podle některých kritiků také kýčovitý podnik, během něhož hosté každoročně utratí stovky milionů eur. Pouťové atrakce dnes řídí moderní elektronické systémy. Kromě pohonů a rozváděčů energie se uplatňuje především Simatic společnosti Siemens. Například Obří kolo vysoké 50 m se 40 gondolami pro 400 osob má plně automatizovaný provoz Simaticem S7. Pohon obstarávají elektromotory o výkonu 200 kW. Velký zájem mezi návštěvníky je také o Power Tower. Volný pád z věže vysoké 66 m trvá několik sekund. Dva elektromotory Siemens o výkonu 450 kW zajišťují, aby gondola s 32 návštěvníky o hmotnosti 13 t zavěšená na ocelových lanech se pohybovala extrémně rychle a přitom bezpečně.
Skutečným magnetem jsou však pivní haly. Pivo mohou návštěvníci vychutnávat ve 14 velkokapacitních pivních stanech, do nichž se dohromady vejde na 120 000 hostů, nebo ve více než dvou desítkách menších stanů.
Zajistit plynulý přísun piva je tvrdý logistický a softwarový oříšek. Ty tam jsou doby, kdy stačily povozy přivážet plné a odvážet prázdné sudy. Dnes sem zlatavý nápoj proudí pivovodem.
Cisterny dopraví pivo k centrálnímu podzemnímu skladu se čtyřmi kontejnery, z nichž každý má objem
28 000 litrů. Z nich se pivo o teplotě 3 °C rozvádí 240 m dlouhým potrubím uloženým asi 1 m pod zemí do několika hal k výčepním místům rychlostí 25 m/s. Pivo se servíruje při teplotě 6 °C. A chutná výborně.
Karel Sedláček, Mnichov