Na Fakultu stavební přijel včera ředitel a buddhistický učitel ze školy v tibetské vesnici Mulbekh, aby požádali o pomoc. Chtějí ve vesnici postavit třiatřicet metrů vysokou sochu Buddhy, a potřebují poradit se statickým zajištěním díla, které má být největší svého druhu v Malém Tibetu. „Oříškem není ani tak samotná socha Buddhy, jako spíše její základy, tedy obří trůn, který bude zároveň velkým meditačním sálem. A právě s tímto potřebují naši přátelé v Tibetu pomoci. Stavba má totiž vzniknout v hornatém terénu, což situaci výrazně komplikuje," uvedl autor architektonického řešení projektu Jan Mayer.
Na odborníky z VUT se Tibeťané obrátili díky sedmileté spolupráci s organizací Brontosauři v Himálajích. Vede ji Jiří Sázel, který je doktorandem na Fakultě stavební VUT. „Ve vesnici už jsme postavili školu, která se má do šesti let proměnit v kampus pro 350 dětí. Chceme naši spolupráci prohloubit i tak, že by posluchači tvořili projekty či diplomové práce určené speciálně pro tamní kampus," informoval Sázel, který včerejší setkání zprostředkoval. Zúčastnil se ho děkan fakulty Rostislav Drochytka nebo zástupce vedoucího Ústavu betonových a zděných konstrukcí Ladislav Klusáček. Především on řešil s ředitelem tibetské školy Tsewangem Norboo odbornou část projektu. Specifikoval, co vše je potřeba před projektováním stavby. „U takové akce je nutná dokonalá příprava. V prvé řadě musí Tiběťané určit, jakou životnost má mít, zda sto, nebo třeba tisíc let. Vzhledem ke komplikovanému podloží je také nezbytný geologický průzkum s hloubkovými sondami a následnou analýzou vlastnosti hornin," vyjmenoval zlomek přípravných prací Klusáček.
Sázel, který do vesnice Mulbekh jezdí pomáhat sedm let, tvrdí, že výsledný projekt bude nejspíš kompromisem mezi pečlivostí odborníků z VUT a tibetským přístupem. „Je vynikající, že se obě strany potkaly a Tibeťané zjistili, jak komplexně se dá o stavbě uvažovat. Nicméně si troufám tvrdit, že naši odborníci nebudou moci pracovat tak precizně, jak by si představovali," podotkl Sázel. Zdůraznil přitom, že obyvatelé Mulbeku jsou velmi šikovní, praktičtí a dokáží výborně pracovat s tradičními materiály. Právě lidé z vesnice budou na základě plánů z Brna meditační centrum pod sochou stavět. Místní je i umělec, který má sochu sedícího Buddhy navrhnout. „Vybrali jsme tamního známého výtvarníka s dlouhou rodinnou tradicí," uvedl Mayer. Socha včetně meditačního sálu, která se stane novou dominantou obce viditelnou ze všech světových stran, má být hotova v roce 2020. Naváže na ni stavba rozlehlého meditačního centra s několika budovami. Projekt je rozložen do roku 2040 a navrhla ho Linhartova nadace.