Technologická agentura České republiky (TA ČR), ministerstvo financí a Svaz průmyslu a dopravy ČR v roce 2015 spolupracovaly na řešení problematiky odborného posuzování daňových odpočtů pro výzkum a vývoj. Tu doprovází i některé těžkosti a nejasnosti. Na TA ČR proto absolvovalo školení na 200 pracovníků Generálního finančního ředitelství a finančních úřadů.
Nepřímá podpora výzkumu a vývoje formou daňových odpočtů jeho nákladů má v České republice již desetiletou tradici. V mnoha státech je využívána jako významný a ověřený nástroj stimulace výdajů na výzkum a vývoj v podnikatelském sektoru. Značný důraz na ně klade i Evropská unie. Přesto jej u nás provázejí některé problémy.
„Stále není dořešená naléhavá potřeba odborného znaleckého posouzení, co je v konkrétních projektech ještě výzkum a vývoj, a co již není," upozornila Rut Bízková, předsedkyně TA ČR. „Zejména je nutné vybudovat adekvátní systém posuzování projektů s využitím institucí, které disponují znalci v daných oborech," uvedla Rut Bízková.
TA ČR v rámci spolupráce orgánů státní správy zařadila do projektu „Zefektivnění TA ČR" i problematiku daňových odpočtů v souvislosti s výzkumem a vývojem. Pro školení pracovníků Generálního finančního ředitelství a finančních úřadů vypracovala podkladové metodické materiály, zejména pokud jde o řešení otázek novosti a technické nejistoty. To však nestačí.
„Česká republika se bude muset inspirovat v zahraničí, například v Nizozemsku nebo ve Velké Británii, jak je zajištěné posouzení výzkumných projektů kvalifikovanými odborníky v dané oblasti, používanými katalogy s příklady a podobně," zdůraznila Rut Bízková.
Výše odečitatelné položky nákladů na výzkum a vývoj z daňového základu v roce 2013 dosáhla v ČR výše 12,1 miliardy Kč. Musíme však rozlišovat výši této uplatněné odečitatelné položky daňovým poplatníkem pro snížení daňového základu a jím skutečně získanou nepřímou podporu jeho výzkumu. Po vynásobení výše uplatněné odečitatelné položky na výzkum a vývoj platnou daňovou sazbou se snižuje daňová povinnost, což představuje skutečnou hodnotu nepřímé (daňové) podpory jeho výzkumu a vývoje.
„Tato skutečná hodnota nepřímé (daňové) podpory výzkumu a vývoje dosáhla v roce 2013 celkové částky 2,3 miliardy Kč. To je zhruba 0,06 % HDP či 0,20 % státního rozpočtu a třináctkrát méně, než kolik činí dotační podpora výzkumu v ČR," vysvětlila Rut Bízková. „A přece přináší nesporné efekty," dodala.
V Roce průmyslu je dobré si připomenout, že daňové úlevy představují moderní nediskriminační nástroj, který podporuje využívání výzkumu a vývoje, jeho propojení s výrobou a výrazně tak posiluje konkurenceschopnost firem i národní ekonomiku České republiky.