Reportáž slovem
1. PRAŽSKÁ MEZINÁRODNÍ KONFERENCE O TRANSFORMACI PRŮMYSLU, listopad 2019
Ve čtvrtek 14. listopadu jsme měli tu čest přivítat v TOP hotelu Praha řadu čelných osobností ze světa průmyslu, které přiletěly do Prahy, aby se s námi podělily o své zkušenosti s hlubokou transformací průmyslu, ke které v současnosti dochází. Jejich přednášky pak v rámci odpoledního programu doplnila vystoupení českých zástupců zahraničních firem působících u nás, kteří zde prezentovali svá konkrétní řešení. Na závěr promluvil náš exkluzivní host, filozof a ekonom Tomáš Sedláček, který dodal celému dni celospolečenský přesah a otevřel řadu otázek a témat, se kterými ten den usínalo mnoho z nás.
Záštitu nad konferencí, kterou pořádala společnost Business Media CZ, převzalo Ministerstvo obchodu a průmyslu ČR a uvedla ji náměstkyně ministra paní Silvana Jirotková, která do května t. r. stála v čele státní Agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest. Její řeč, která zdůrazňovala celospolečenský význam transformačních procesů, jež zasáhly průmysl s vysokou intenzitou, byla velmi promyšlená, neformální a plná šarmu, kterým si paní náměstkyně ihned získala pozornost ještě možná po ránu trochu rozespalého auditoria.
BUDOUCNOST DESIGNU – ZAHAJOVACÍ ZVANÁ PŘEDNÁŠKA G. P. BASSIHO
Hvězdný program zvaných přednášek odstartoval s italským temperamentem Gian Paolo Bassi, generální ředitel společnosti SOLIDWORKS. „K přijímání nových technologií dnes dochází exponenciální rychlostí,“ řekl v úvodu Bassi. „To, co dnes lidé kupují, již nejsou produkty jako takové, ale zážitky,“ zdůrazňuje. O samotné technologie, které se svou kvalitou pomalu vzájemně vyrovnávají, už pomalu přestává jít. Lidé si nekupují software k vytváření modelu pro software samotný, ale kvůli zážitku, který jim zprostředkuje práce s tímto nástrojem. „Stejně tak si lidi kupují zážitek z řízení auta,“ dodává. Lidé navíc chtějí být čím dál tím více součástí tvoření, nechtějí už jen přicházet k hotovému.
Dalším fenoménem dneška je podle Bassiho sdílení, které pomalu nahrazuje vlastnění. Google nemá žádný vlastní obsah, ale přesto je nejčtenější médium. Airbnb nevlastní žádné nemovitosti, a přesto je v současnosti nejúspěšnějším pronajímatelem, stejně tak Uber, který vozí lidi po celém světě, ale přitom žádná auta nevlastní. „Musíme kompletně změnit způsob uvažování – přejít z produktového myšlení na platformové.“ „Z období, kdy se kladl důraz na hodnotu, se přesouváme do éry ‚zážitkové ekonomiky‘,“ říká Bassi. „Tento přechod ale nechápeme ve smyslu revoluce, ale spíše jako kulturní přechod, jako novou renesanci,“ vysvětluje. Chápání této proměny ve smyslu renesančním je výstižnější také z pohledu člověka samého, kterého staví do středu zájmu.
Jaká tedy bude budoucnost designu? Podle Bassiho musí reflektovat multidisciplinární přístup, musí fungovat na platformě, musí být vybaven asistovanou umělou inteligencí a autonomní automatizací. Počítače budou člověku samy doporučovat správný tvar a člověk mu bude dodávat krásu. Na závěr G. P. Bassi citoval Pabla Picassa, který řekl: „Počítače jsou k ničemu. Umějí pouze odpovídat na otázky.“ „Jsou to tedy lidé, kdo jim musí ty správné otázky klást!“ uzavírá Bassi.
BUDOUCNOST PRÁCE – ZVANÁ PŘEDNÁŠKA PŘEDNÍ NĚMECKÉ KONZULTAČNÍ SPOLEČNOSTI AHC
Sophia Hatzelmannová je zakladatelkou a ředitelkou přední německé konzultační společnosti ahc, která je zařazena na seznam 40 oficiálních konzultantů doporučených německou vládou pro největší německé průmyslové společnosti implementující principy Průmyslu 4.0. Současně patří i mezi devět „oficiálních skautů“, kteří pomáhají šířit tyto principy v prostředí menších a středních podniků. Podle Sophie Hatzelmannové je hlavním úkolem dneška připravovat lidi na to, co bude, ne pouze reflektovat aktuální situaci. Pracovní trh se proměňuje každým dnem. Celých 65 % dětí, které jsou dnes na základní škole, bude vykonávat povolání, která dnes ještě neexistují! „Digitální transformace pracovních míst je záležitost strategie, na kterou musí reagovat především majitelé a ředitelé firem, ne oddělení HR,“ zdůrazňuje Hatzelmannová.
A jak konkrétně odhaduje budoucí vývoj trhu práce tato přední německá poradenská společnost? Podle Sophie Hatzelmannové je v blízké budoucnosti automatizací přímo ohroženo 14 % současných pracovních pozic. Celých 32 % se zřejmě výrazně změní – projde významnou transformací. „Tato transformace ale bude v mnoha ohledech náročná až možná bolestná, protože v současné době 6 z 10 dospělých lidí nemá ani základní znalosti ICT,“ varuje Hatzelmannová. „Digitální gramotnost bude muset mít velmi brzo každý,“ uzavírá.
„INTO THE DIGITAL “ – ZÁVĚREČNÁ ZVANÁ PŘEDNÁŠKA EKONOMA A FILOZOFA TOMÁŠE SEDLÁČKA
Tomáš Sedláček plánoval na letošní rok tzv. sabbatical a chtěl se naplno věnovat pouze svým třem rozepsaným knihám. Naštěstí pro nás ho okolnosti přinutily tento záměr částečně opustit a díky tomu mohl přijmout nabídku závěrečné keynote na naší konferenci.
Po sérii vysoce odborných přednášek z průmyslového prostředí se před námi v podvečer rozprostřely pestrobarevné obrazy ilustrující „velké stěhování do digitálního světa“. Byly to představy fantastické, někdy až děsivé, v každém případě ale burcující nejen mozkové kapacity, ale především emoce. Tomáš Sedláček nám expresivním způsobem, který je mu vlastní, předestřel mizení reálného světa do světa virtuálního, jeho „vysávání“, přenos veškerého bytí do virtuálna. A že to zní jako sci-fi? Omyl. „Už teď žijeme v podstatě ve zcela umělém světě. K přechodu do abstraktního světa zbývá už jen krůček,“ říká Tomáš Sedláček.
Andrea Cejnarová